Undergraduate Students Honored at Annual Awards Ceremony

April 7, 2017
Undergraduate Awards Ceremony

On March 31, top undergraduate students in the School of Communication were honored at the annual Undergraduate Scholarship and Awards ceremony. 

Top Communication Student was awarded to Elizabeth Riggs and Top Journalism Student was awarded to Abigail Vesoulis. Cheyenne Meek receivedThe Myers Award, which honors an outstanding communication senior and Amanda Etchison received The Robert Wolfe Journalism Honor Medal, the School's oldest award given annually to an outstanding journalism senior.

The first recipient of The Brennan Family Award for Courageous Journalism was Kevin Stankiewicz. In addition, John Oller; Denny Lynch, the creator of The Stairway to Heaven Award; and Suzanne Wilson were in attendance to present awards. 

Cheyenne MeekAmanda Etchison

The following students were honored with awards and scholarships in recognition of their outstanding academic and professional achievements: 

 

  • BASCA Scholarship: Santierra Hutson
  • The Loren E. Bollinger-Kenneth E. Kissel Scholarship: Danielle Alley
  • Marsha S. Bosley Memorial Scholarship: Ian Doherty 
  • Michael V. DiSalle Scholarship: Casey Sudzina 
  • William M. Drenten Memorial Scholarship: Mackenzie Gignac
  • Charles W. Durfey Memorial Scholarship: Aliyyah Jackson
  • Robert W. Ferguson Award for Excellence in Writing: Magee Sprague
  • John B. Fullen Scholarship: Samantha Harris
  • William Randolph Hearst Foundation Scholarship: Jefrey Helfrich
  • Donald L. Kidwell Memorial Scholarship: Ghezal Barghouty 
  • George J. Kienzle Memorial Scholarship: Margaret Jones
  • Kappa Tau Alpha (KTA) Top Scholar Award: Amanda Etchison 
  • Paul V. Peterson KTA Scholarship: Daniel Herbener
  • KTA Inductions: Ariana Bernard, Amanda Etchison, Taylor Ferrell, Daniel Herbener, Alexa Mavrogianis
  • John R. Oller Special Lantern Editor Position: Sheridan Hendrix
  • Patricia B. Miller Special Lantern Editor Position: Erin Gottsacker
  • Judy Stewart Mesenburg Memorial Scholarship: Courtney Johnson 
  • Newton Memorial Scholarship: Jacob Myers
  • Ohio Newspaper Fund Award: Emily Lehmkuhl 
  • Piergallini Memorial Scholarship: Kevin Harrish 
  • James E. Pollard Memorial Scholarship: Catriona Techman
  • Robert E. Schaefer Scholarship: Evan Broown, Dominique Johnson, Jennie McAndrew
  • Walter W. Seifert Award: Rachel Gaylord
  • Stairway to Heaven Scholarship: Brynna Heaton 
  • Frank J. Tate Scholarship: Emma Steele
  • Marcy Hill Terry Scholarship: Chelsie Beechler
  • Paul S. Underwood Scholarship: Martin Kailan 
  • Wilson Sports Writing Scholarship: James King
  • George E. Hammond Scholarship Awards: Kevin Stankiewicz, Elizabeth Suarez and Natalie Toth